Raiškioji televizija

Didelės raiškos  TV– HDTV (High Definition Television) atsiradimą paskatino didėjantys televizorių ekranų matmenys – kuo didesnis televizoriaus ekranas, tuo labiau pastebimos vaizdą atkuriančios eilutės ir jas sudarantys  taškai. Norėdami pagerinti vaizdo kokybę, specialistai nutarė 2–3 kartus padidinti vaizdą sudarančių eilučių ir taškų skaičių. Raiškiosios televizijos perduodamą televizinį vaizdą sudaro 720 eilučių, naudojant progresyvinę skleistinę, arba 1080 eilučių, naudojant pakaitinę skleistinę. Vaizdo elementų (pikselių) skaičius kiekvienoje eilutėje kinta nuo 1280 iki 1920 taškų. Kuo daugiau taškų sudaro televizinį vaizdą, tuo geresnė vaizdo kokybė. Ši skaitmeninės televizijos atmaina užtikrina ryškesnį vaizdą,  erdvinį garsą ir išnaudoja visą plačiaekranių televizorių plotą, nes yra transliuojama jiems pritaikytu kadro 16:9 formatu.  Kiekvienas HDTV kadras  sudarytas iš 1920 x 1080 taškų turi keturis kartus daugiau taškelių nei standartinės  raiškos televizijos  vaizdas ir prilygsta 2 megapikselių nuotraukai. HDTV pagrindiniai parametrai pateikti lentelėje:

Aktyvinių eilučių
skaičius

Taškų skaičius
eilutėje

Kadrų
dažnis

Eilučių formavimo metodas

Žymėjimas

1080

1920

60

progresyvinis

1080p / „Full HD“

1080

1920

30

pakaitinis

1080p*

720

1280

60

progresyvinis

720p / „HD ready“

* 1080p standarto HDTV, praktiškai nenaudojama dėl techninių problemų.  Kabelinės televizijos paslaugų teikėjai  HDTV retransliacijas pradėjo 2007 m. antrame pusmetyje.

Itin didelės raiškos TV  - „Ultra HD“ (UHD), tai kitas žingsnis gerinant perduodamo vaizdo kokybę. Nors „Full HD“ vaizdas, perduodamas kabeliniais tinklais, atrodo stebėtinai gerai, tačiau televizorių ekranų įstrižainės ir  toliau didėja. Daugelis pirkėjų šiandien renkasi televizorius su 50–65 colių (127–165 cm) ekranų įstrižainėmis. Tai reiškia, kad „Full HD“ standartas jau baigia išsemti savo galimybių ribas, todėl  jau sukurtas jį keičiantis naujas UHD standartas, kuris dažniausiai vadinamas 4K vardu. 4K raiškos vaizdas yra sudarytas iš 3840 x 2160 taškų, t.y. turi keturis kartus daugiau pikselių, nei „Full HD“. Kiekvienas kadras tokiame ekrane – tai įspūdingo detalumo 8 megapikselių nuotrauka. Todėl visus pikselius, kurie telpa „Full HD“ raiškos ekrane, galima sutalpinti į ketvirtadalį 4K ekrano. Daugiau pikselių reiškia daugiau informacijos, o tai reiškia ženkliai aukštesnės kokybės (detalesnį, aiškesnį, ryškesnį ir kontrastingesnį) vaizdą.

Kabelinės televizijos paslaugų teikėjai 4K TV retransliacijas pradėjo 2019 m. ir planuoja jas plėsti 2020 metais, nes tikisi, kad artimiausiu metu 4K formatu bus parengiama pakankamai turinio (vaizdo medžiagos ir TV programų), kurį bus galima pateikti  vartotojams.   antrame pusmetyje. Tačiau net ir 4K raiška yra ne riba.

2017 m.  rudenį Kanuose (Prancūzija) vykusioje didžiausioje pasaulio turinio konferencijoje, Japonijos nacionalinis transliuotojas NHK  paskelbė, kad artimiausiu metu pradeda dviejų kanalų transliacijas 8K ir 4K raiškos formatu. Tai leis Japonijai 2020 metais Tokijo olimpines žaidynes savo žiūrovams transliuoti neįtikėtinai didelės raiškos formatu. 

Šiuo metu oficialiai pripažįstama, kad 8K raiška yra paskutinė riba, kurią dvimatėje erdvėje suvokia žmogaus smegenys. Tačiau tokio formato turiniui idealiausia televizoriaus įstrižainė turėtų siekti per 2,5 metro.