Kabelinė TV

Kartu su eterine televizija plačiai naudojama ir kabelinė televizija. Kabelinė televizija leidžia sumažinti išorinių trukdžių poveikį į televizinį signalą, t.y. perduoti signalą geresnės kokybės nei eteriu. Šiuo metu Lietuvoje plačiai naudojami kabelinės televizijos tinklai, kuriais retransliuojamos eterinės ir palydovinės televizijos programos praktiškai be trukdžių ir gera vaizdo bei garso kokybe.

Kabelinės televizijos ypatumai ir privalumai

1. Kabelinė televizija retransliuoja eterio (antžeminės) ir palydovinės TV programas.
Vartotojas, pasirinkęs kabelinės televizijos paslaugą, gali žiūrėti retransliuojamas tiek eterio, tiek palydovinės TV programas. Kartu su gausiu pagrindiniu televizijos paketu, vartotojas gali užsisakyti teminių kanalų rinkinius, pavyzdžiui, sporto, pažinimo, kino ir t. t.

2. Kabelinės televizijos teikėjai lygiagrečiai retransliuoja ir analogines, ir skaitmenines TV programas.
Kabelinės televizijos žiūrovas gali rinktis savo būstui abi televizijos paslaugas (analoginę ir skaitmeninę TV). Pavyzdžiui, svetainėje per didelį televizorių žiūrėti skaitmenines programas, o kituose kambariuose naudotis analogine televizija (analoginei televizijai nereikia skaitmeninio priedėlio, TV signalą galima išskirstyti keliems televizoriams).

3. Kabelinės televizijos kabeliu galima perduoti iki 100 analoginių arba iki 1000 skaitmeninių TV programų.
Kabeliais perduodamų analoginių ir skaitmeninių TV programų santykis (abejų tipų kanalų skaičius) reguliuojamas pagal vartotojų poreikius. Augant skaitmeninių TV programų paklausai, jų vis daugės, o analoginių kanalų mažės. Kabelinė televizija turi didelius išteklius plėsti retransliuojamų TV programų skaičių.

4. Įmonių, teikiančių kabelinę televiziją, gausa, ilgametė jų darbo patirtis, aktyvi LKTA veikla leidžia vartotojams tikėtis kokybiškesnių, patikimesnių ir įvairesnių TV paslaugų.
Nedidelės kabelinių televizijų bendrovės turi patikimesnį grįžtamąjį ryšį su klientais, geriau žino jų poreikius, lanksčiau reaguoja į rinkos pokyčius ir vartotojų pageidavimus bei nuolat gerina klientų aptarnavimo kokybę. Kabelinės televizijos teikėjus atstovaujanti asociacija nuolat ieško būdų praplėsti tiekimo tinklus bei TV programų paketus.

5. Kabelinės televizijos teikėjai siūlo raiškiosios televizijos (HDTV) paslaugą.
Kabelinės televizijos HDTV paslaugas teikia nuo 2007 metų. Šiuo metu šias paslaugas teikia UAB „Balticum TV“ (Klaipėdoje, Gargžduose, Kretingoje, Palangoje, Salininkuose, Skaidiškėse, Šalčininkuose, Šiauliuose, Kėdainiuose ir Vilniuje), Splius, UAB (Šiauliuose, Klaipėdoje, Kelmėje, Kuršėnuose ir Radviliškyje), UAB „Cgates“ (Kaune ir Garliavoje), UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ (Vilniuje), UAB „Roventa“ (Mažeikiuose), UAB "Parabolė" (Plungėje ir Telšiuose), UAB "Marsatas" (Marijampolėje), UAB "Kateka" (Panevėžyje), KLI LT, UAB (Mažeikiuose ir Plungėje), UAB "Televizijos komunikacijos" (Tauragėje ir Šilalėje). Kol kas jie turi tik po kelis ar keliolika šios paslaugos abonentų. Problema ta, kad kabelinių televizijų galimybes kol kas riboja nedidelis HDTV formatu transliuojamų programų kiekis bei labai aukštos jų kainos. Susidaro uždaras ratas: kol nėra daug abonentų, labai brangu pirkti geresnes HD programas, o kol nėra gerų programų – mažai abonentų. Kol kas ši paslauga kabelinėms TV yra nuostolinga, tačiau kabelinės TV stengiasi, kad pageidaujantieji tokią paslaugą gautų, nes ateityje šios paslaugas paklausa turėtų augti. Dabar kabelinės televizijos retransliuoja po 3–4 tokias programas, tarp jų: „Eurosport HD“, „National Geographic HD“, „Luxe TV HD“, „VOOM HD“, „Melody Zen HD“, „Anixe HD“, „Discovery HD“, „Animal Planet HD“ ir kt. Ateityje, jei pavyks susitarti dėl kainų, planuojama retransliuoti daugiau programų. Reikia pabrėžti, kad HD formatu transliuojama programa skiriasi nuo įprastinės skaitmeninės programos ne tik kokybe, bet ir turiniu, nes HD formatu transliuojamoje programoje bus rodomos tik tos laidos, kurios buvo filmuotos HD formatu. Programas HD formatu galima matyti tik įsigijus pas kabelinės TV teikėją TV priedėlį, kuris palaiko HD formatą ir televizorių, kuris paženklintas „HD ready“ arba „Full HD“ užrašu.

6. Turint televizorių su DVB-C imtuvu, nereikia papildomo skaitmeninės televizijos priedelio.
Daug naujų televizorių modelių jau turi integruotus TV imtuvus (DVB–C standarto), pritaikytus priimti skaitmeninę kabelinę televiziją. Tokių TV savininkams telieka pas kabelinės televizijos paslaugų teikėją įsigyti sąlyginės prieigos modulį su dekodavimo kortele ir jį įstatyti į tam pritaikytą televizoriaus lizdą. Per tokius televizorius gerokai patogiau žiūrėti skaitmenines TV programas, nes nereikia naudoti papildomų skaitmeninio priedelio nuotolinio valdymo pultelių.