Krokuvoje vyko tarptautinė konferencija “Vieningos skaitmeninės rinkos link”

2015-10-29


                                                                                                                                                                                                       


                                                                                                                                                                                                  PIKE.PL nuotrauka
       Spalio 19-21 dienomis LKTA atstovai Prezidentė Vaiva Žukienė ir Komercijos vadovas Marius Daukantas dalyvavo Krokuvoje vykusioje  tarptautinėje konferencijoje  “Vieningos skaitmeninės rinkos link”, kurią organizavo  Lenkijos Elektroninės komunikacijos rūmų (PIKE) kartu su Lenkijos elektroninės komunikacijos vystymo rėmimo fondu (PIKSEL). Tai jau 42-oji Lenkijos kolegų konferencija, skirta telekomunikacijų rinkai.

Konferencija vyko  neseniai duris atvėrusiame įspūdingame šiuolaikiniame  Krokuvos kongresų centre ICE Krakow.



                    
                                       PIKE prezidentas Jerzy Straszewski atidaro konferenciją


            
Konferencijos pranešimų ir diskusijų temos buvo sudėliotos taip, kad  apimtų įvairius aspektus, į tą pačią problemą žvelgiant įvairiais rakursais. Apie grėsmes ir galimybes, kylančias dėl vieningos Europos skaitmeninės rinkos nuostatų diegimo diskutavo didžiausių Lenkijos telekomunikacijų bei medijų firmų atstovai, tarptautiniai ekspertai, buvo pristatyta reikšmingų rinkos tyrimų, analizuojančių tiek esamą padėtį Lenkijoje, tiek ir bandymų pažvelgti į Europos rinkos ir telekomunikacijų verslo ateitį.

Pradėdamas pirmąją konferencijos diskusiją Ampere Analysis ekspertas Guy Bisson‘as, remdamasis tyrimais, teigė, jog šiuo metu maždaug 13 proc. lenkų neturi namie TV imtuvo, nes žiūri televiziją internetu ir prognozavo, jog po penkerių metų tokių žiūrovų bus net 42 proc., t.y. beveik pusė šalies žiūrovų nebežiūrės tradicinių TV transliacijų. Yra apie ką mąstyti retransliuotojams.


Pristatydami Lenkijos retransliavimo rinką, audito ir mokesčių konsultacijų bendrovė Pricewaterhousecoopers (PwC) pateikė daug statistinių duomenų, kurie parodo didelį rinkos indėlį į Lenkijos ūkį. Anot bendrovės, Lenkijos KTV operatoriai sukūrė apie 10 tūkst. darbo vietų, per metus sumoka 480 mln. zlotų mokesčių į biudžetą, o pajamos sudaro apie 4 mlrd.zlotų (tiesa, reikia priminti, kad Lenkijoje šiuo metu yra apie 4,6 mln. abonentų, iš kurių 2,4 mln. naudojasi internetu, teikiamu KTV operatorių).


Konferencijos metu buvo daug dėmesio skirta autorių teisių problemoms – tiek šios dienos, tiek ir žiūrint į Europos vieningos skaitmeninės rinkos perspektyvą. Diskusijoje dalyvavo garsūs Lenkijos autorių teisių specialistai, teisės profesoriai  iš Varšuvos ir Jogailos universitetų. Nemažai kalbėta apie Lenkijos KTV operatorių įsisenėjusį konfliktą dėl teisingo atlygio autoriams ir atlikėjams, kuris buvo nagrinėjamas net Lenkijos Konstituciniam Tribunole (TKRP).

       Š.m. birželio  23 d. Lenkijos Konstitucinis Tribunolas pripažino, kad Lenkijos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo  79 str., kuriame apibrėžtos sankcijos dėl autorių turtinių teisių pažeidimų,  prieštarauja Lenkijos Konstitucijai. Galiojančiame įstatyme numatyta trigubo atlygio dydžio bauda, kas  TKRP nuomone, yra akivaizdžiai per griežta. Taip pat TKRP išreiškė nuomonę, kad šiuo metu autoriai, turintys organizuotą ir institucionalizuotą savo teisių apsaugą per kolektyvinio teisių gynimo organizacijas, nebegali vadinti savęs silpnesne puse.
Skundą TKRP pateikė didžiausias Lenkijos KTV operatorius UPC Polska – po ilgo bylimėjimosi su Lenkijos filmų kūrėjų asociacija (SFP).

Konferencijoje buvo kelta klausimų, susijusių su autoriniu atlygiu, kurie yra aktualūs ir mūsų rinkai, pvz, kaip atsiskaito (jeigu iš viso atsiskaito) TV programas internetu transliuojančios įmonės? Kaip bus sprendžiami autorių teisių klausimai su pasaulinėm bendrovėm, tokiom kaip youtube, google tv ar netflix, šį rudenį pradedančia veiklą Lenkijoje? Atrodo, kad klausimų vis dar daugiau nei atsakymų, nes ir garbingi profesoriai, panašu, daugeliu atvejų turi skirtingas nuomones.

 Kalbant apie Europos vieningą skaitmeninę rinką, daug diskutuota  ir konkurencijos tema. Lenkijos operatoriai, gana stipriai konsolidavę rinką (didžiausias operatorius UPC Polska turi apie  1,6  mln abonentų), kurioje jau seniai dirba didžiulės užsienio kapitalo bendrovės, tvirtino nebiją konkurencijos ir teigė matantys daugiau pozityvių iššūkių nei grėsmės. Mažesnieji operatoriai, kurių Lenkijoje vis dar yra nemažai, taip optimistiškai nemano, tačiau tikisi susirasti nišą vis labiau globalėjančioje rinkoje. Apie savo ateities planus nei didieji, nei mažieji operatoriai garsiai šnekėti nepanoro: šiaip ar taip, konkurencija yra konkurencija,  net jeigu ji laikoma pozityviu iššūkiu.

Įdomu buvo išgirsti, jog KTV operatoriai, o tiksliau – jiems atstovaujanti PIKE, ruošiasi paleisti savo TV kanalą (pateikė paraišką dažniui gauti), kuriame, be kita ko, būtų transliuojamos vietinių televizijų, transliuojamų KTV tinklais, programos.

Konferencijoje, be darbinių renginių, buvo ir šventinių akimirkų: tradiciškai  labiausiai rinkai nusipelnę TV kanalai bei operatoriai buvo apdovanoti PIKE apdovanojimais: Titano akimi ir Auksine PIKE. 
Kadangi konferencijoje dalyvavo tik transliuotojų atstovai Lenkijos rinkai, tai nebuvo galimybių aptarti Lenkijos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų TV programų retransliavimo Lietuvoje galimybių. Šiuos klausimus teks spręsti tiesiogiai komunikuojant su Lenkijos transliuotojais.


LKTA informacija
Atgal